تزریق SQL، مهمترین خطای نرم افزاری 2011

نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 15 زمان انتشار: 27 تیر 1390 22:22:00
موسسه SANS در گزارشی اقدام به معرفی 25 خطای نرم افزاری خطرناك سال 2011 كرده است
تزریق SQL، مهمترین خطای نرم افزاری 2011
موسسه SANS هفته گذشته گزارش سالانه خود را در مورد خطرناكترین خطاهای نرم افزاری سال 2011 منتشر كرده و به 25 خطای برتر در این زمینه پرداخت. به گفته تعدادی از متخصصین امنیتی، این فهرست لزوما مسائل جدیدی را مطرح نمی­كند، بلكه به مشكلات قدیمی می­پردازد كه همچنان وجود دارند.
در صدر این فهرست برای سال 2011، تزریق SQL قرار گرفته است كه برای كسانی كه مسائل اخیر نشت اطلاعات را دنبال كرده باشند، چندان عجیب نیست.
به گفته یكی از محققان امنیتی شركت Stach & Liu، تزریق SQL آسیب پذیری پشت پرده در حملات سونی، Infragaurd و سایر حملات اخیر بوده است. مهم نیست كه این آسیب پذیری در رده اول، چهارم یا دهم قرار گرفته باشد، مساله مهم این است كه این خطا همواره یكی از علل اصلی نشت اطلاعات در گذشته بوده است و همچنان نیز خواهد بود.
در سال 2010، تزریق SQL در رده دوم فهرست SANS و پس از اسكریپت­های بین سایتی (XSS) قرار گرفته بود.
به گفته یكی دیگر از محققین امنیتی، عجیب نیست كه تزریق SQL در صدر این خطاها قرار گرفته باشد، مساله عجیب این است كه اقدامات متقابل برای تزریق SQL حداقل 5 سال است كه برای زبان­های مختلف برنامه نویسی در برنامه های وب كاملا شناخته شده، موثر و در دسترس هستند.
در رده دوم فهرست خطاهای نرم افزاری سال 2011، تزریق دستور سیستم عامل قرار گرفته است. خطاهای سرریز بافر در مكان سوم، XSS در مكان چهارم و عدم تایید هویت برای توابع حیاتی نیز در رده پنجم قرار گرفته اند.
یكی از محققین شركت امنیتی Qualy اظهار داشت كه به نظر می­رسد خطاهای نرم افزاری در مرورگرهای وب بیش از نقایص وب سایت­ها مورد علاقه مهاجمان هستند.

 


facebook twitter google+ cloob
اخبار و مقالات